Jak vybrat SUP – paddleboard

Na trhu lze najít několik druhů plováků paddleboardůa to na klidnou jezerní, říční a mořskou hladinu, plováky turistické, závodní, SUPy ke sjíždění rychle tekoucích řek i speciály na fitness. Existují i čiperná dětská prkna vyráběná pro nejmenší.

Při výběru paddleboardu je nejdůležitější zohlednit tyto níže popsané faktory – TUHOST , HMOTNOST a ŠÍŘKA

TUHOST

Máme li nafukovací plovák určitě by měl být dostatečně tuhý. Při špatně zvoleném nebo málo nafoukaném SUPu se zbytečně nadřete. Plovák by se neměl pod váhou jezdce prohýbat. Tuhost a hmotnost závisí jak na tloušt´ce tak i na technologii výroby. Pokud chcete opravdu tuhý volte hmotnost cca 120kg. Užší a jednovrstvé jsou vhodné pro děti a juniory cca do 60kg.  Na trhu je již mnoho technologií, které dovolují foukat plováky až 25PSI,  ovšem vždy se držte v rozhraní doporučené výrobcem.

HMOTNOST

To, že na hmotnosti vždy záleží je jasné. Nejvíce záleží na technologii výroby, ale nesmí to být na úkor tuhosti nebo odolnosti. Lehčí prkno je jednoduší na transport a samozřejmě je i lépe ovladatelné ve vodě. Nejmodernější technologie MSL,3SL FUSION opravdu nenajdete v bauhausu nebo obi, ale u nás na shopu.

Nejmodernější technologie dostanou 300l plovák až k váze okolo 8kg to je k velikosti prkna neskutečně málo.

ŠÍŘKA

Pro úplné začátečníky zaručuje správnou stabilitu i šířka alespoň 31 široký plovák, speciály na řeky nebo YOGA boardy jsou nejméně 34 široké. Závoďák je naopak velmi úzký a dlouhý, aby kladl co nejmenší odpor a byl rychlý. Univerzální paddleboardy bývají široké něco mezi 30-32 palců.